پریز برق هوشمند چیست؟

پریز برق هوشمند پریزی است که به شما قابلیت کنترل و برنامه ریزی قطع و وصل جریان پریز از هر جای دنیا و مانیتورینگ جریان مصرفی را میدهد.

پریز-برق-هوشمند-چیست

پریز برق هوشمند و صرفه جویی در زمان

اگر شما هم مثل من در اصطلاح دقیقه نودی باشید احتمالا" از این آپشن استقبال می کنید به طور مثال چایی ساز را به پریز هوشمندی که در آشپزخانه در نظر گرفتیم می زنیم و تنظیم می کنیم چند دقیقه پیش از بیدار شدنمان از خواب برق پریز فعال شود تا بتوانیم 5 دقیقه دیرتر ساعت را برای بیدار شدن کوک کنیم یا هنگام برگشت به منزل پریز برق هوشمند مربوط به قهوه ساز را بوسیله اپلیکیشن موبایل هوشمند خود روشن می کنیم.

البته همانطور که می دانیم کاربردهای متنوعی از پریز هوشمند بواسطه ی اتصال دستگاههای مختلف برقی به آن می توان داشت.

پریز هوشمند و کاربری محافظتی و امنیتی

همچنین از منظر سیستم امنیتی نیز می توان به پریز برق هوشمند نگریست به طور مثال هنگام خروج از منزل با انتخاب سناریو خروج برق پشت تمامی پریزهای برق هوشمند قطع می شود و دیگر نگران به برق بودن وسایل مثل اتو و ... نیستیم. در غیر اینصورت نهایتا" از بیرون از منزل بوسیله ی اپلیکیشن موبایل هم می توانیم وضعیت پریزها را بررسی و قطع کنیم.همچنین دستگاهی مثل تبلت را به پریز زده ایم می توانیم بر اساس تایمر 2 ساعت شارژ کنیم تا به دستگاه اسیبی نرسد. یکی دیگر از کاربردهای مهم امنیتی پریزهای برق هوشمند محافظ از کودک است که می توانیم پریز برق اتاق کودک را صرفا" در مواقع لزوم فعال کنیم ، یا زمانی که مهمان کودک در منزل داریم برق تمامی پریزها قطع کنیم. حالا که صحبت از فرزندان نازنین شد به این کاربرد هم خوب است اشاره کنیم که پریز کنسول بازی را می توانیم از ساعت خاصی به بعد طبق زمانبندی غیر فعال کنیم.

مدیریت مصرف دستگاهها بوسیله پریزهای برق هوشمند

با استفاده از پریز های هوشمند می توانیم میزان مصرف دستگاه های متصل به آن ها را رصد کرده و کنترل کنیم. به ویژه میتوانیم میزان مصرف هر یک از دستگاه ها را مدیریت کنیم و در صورت استفاده از برق اضطراری (UPS) و مصرف بیش از حد برق آن دستگاه را به طور اتومات قطع کند یا به مصرف کننده جدیدی برق داده نشود تا دستگاههای مهم تر مدت بیشتری باقی بمانند.

نهایتا" خاطرنشان می کنیم در خانه ی هوشمند کوباکو تمامی امکانات فوق قابل اجرا و پیاده سازی است ضمن اینکه نیاز به پریز برق خاصی در خانه نمی باشد و هر پریز از هر برندی در حالت هوشمند سازی سیمی قابل هوشمند شدن است.

انواع پریز برق هوشمند

همانند سایر امکانات پریز برق هوشمند نیز در هوشمند سازی سیمی و بی سیم متفاوت اجرا میشود. در خانه هوشمند سیمی میتوانیم از یک کانال ماژول خروجی استفاده کنیم و با فعال شدن رله به پریز مورد نظر جریان برق برسانیم.

در حالت هوشمند سازی بی سیم در واقع یک رابطی روی پریز برقی که با سیم کشی سنتی اجرا شده نصب میشود و وسایل مصرفی برقی به آن رابط متصل میشوند که به این طریق با ارسال دریافت دستور به آن رابط به طور بی سیم جریان را بوسیله رله داخل آن رابط ، قطع و وصل میکنیم.

با نگاهی دیگر پریز در خانه هوشمند بی سیم جزو لوازم خانگی محسوب میشود و قابل جابه جایی است که شاید دوام و ماندگاری پریز هوشمند را برای ساختمانی که بناست چند ده سال عمر کند به چالش بکشد.

قیمت پریز برق هوشمند

با توجه به مطالب بالا دیدیم که در دو روش هوشمند سازی سیمی و بی سیم میتوانیم پریز برق هوشمند را پیاده سازی کنیم که قیمت تمام شده در هر حالت متفاوت است. در حالت سیمی یک کانال از ماژول خروجی را استفاده کردیم بنابر این بستگی به قیمت ماژول و آن هم بستگی به برندی که مورد استفاده هست خواهد داشت. ضمن اینکه ماژول خروجی درهر برندی دارای تعداد کانال های متفاوت است (پیدا کنیم پرتغال فروش را!)

اما در حالت سیمی حساب کتاب راحت انجام میشود چون به ازای هر پریز هوشمند یک رابط نیاز داریم که در برند ها مختلف قیمت های متنوع میبینیم. البته در این حالت هم رابط های با چند خروجی (مثل سه راهی خودمون) وجود دارد.

کلید پریز برق هوشمند

از بحث فنی که بگذریم به لحاظ ظاهری در یک خانه وقتی داریم برای پریز تصمیم میگیریم باید تکلیف کلید ها را هم مشخص کنیم. در حالت هوشمند سازی بیسیم چون یک رابط روی پریز نصب میشود شاید زیاد جای بررسی به لحاظ ست کردن با کلید ها نباشد. در واقع خود فریم پریز در این حالت موجود هست و احتمالا با کلید ها ست هست.(شاید عیبی بر پریز هوشمند بی سیم تلقی شود)

اما در حالت سیمی از هر پریزی که موجود در بازار باشد قابل استفاده خواهد بود. و از آنجا که یکی از ارزش افزوده های هوشمند سازی خانه زیبایی آن است برخی از پریز های شیشه ای همجنس و همرنگ با کلید های شیشه ای استفاده میکنند که هزینه ی بیشتری نسبت به پریز های معمول خواهد داشت. پریز برق شیشه ای در واقع همان مکانیزم پریز معمول را دارد که قاب دور از جنس شیشه ای جلوه ای لوکس به آن بخشیده است.