سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم های اعلام حریق متنوعی در بازار در قالب برند های مختلف موجود هست که بصورت متعارف یا آدرس پذیر اجرا می شوند.

سیستم-اعلام-حریق-هوشمند

تفاوت اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

خیلی خلاصه بخواهیم بررسی کنیم در سیستم متعارف تجهیزات بصورت ستاره ای به هم متصل میشوند و نهایتا زون بندی میتوان انجام داد. اما در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تجهیزات در یک حلقه قرار میگیرند و هر تجهیز دارای آدرس در شبکه هست و نهایتا موقع حادثه محل دقیق را شناسایی میکند.

سیستم-اعلام-حریق-آدرس-پذیر سیستم-اعلام-حریق-ستاره-ای

سیستم های اعلام حریق در خانه هوشمند

و اما مطلب اینجاست که اگر شما در خانه یا پروژه خود (با توجه به قوانین امروز شهرسازی) نیاز به اجرای سیستم اعلام حریق مجزا دارای مجوز سازمان آتش نشانی نداشته باشید ، می توان کاربری اعلام حریق در سیستم خانه هوشمند خود با اضافه کردن سنسور دما و حرارت و سنسور دود را نیز داشته باشیم.

حال با توجه به قوانین و ضوابط می بایست در اغلب ساختمان ها سیستم اعلام حریق مجزا (متعارف یا آدرس پذیر ) پیاده سازی شود . البته در این صورت می توانیم در اجرای هوشمند سازی نیز از سنسورها و آژیر و سیستم پیامک و.... برای اطلاع رسانی به طور موازی استفاده کنیم و یا از طریق گرفتن دستور از خروجی سیستم اعلام حریق ، اقدامات لازم را توسط سیستم خانه هوشمند صورت دهیم .

نکته جالب توجه اینکه با یکپارچه شدن اعلام حریق با سایر امکانات سیستم خانه هوشمند می توانیم عملکرد های متنوعی در هنگام حادثه داشته باشیم که در زیر چند نمونه را میبینیم:

1 : قطع کردن گاز ورودی منزل بوسیله شیر برقی قطع کن گاز

2 : اعلام هشدار روی پنل های داخل واحد و روی گوشی های موبایل از طریق اپلیکیشن اینترنت و اپلیکیشن اس ام اس

3 : قطع برق ورودی ساختمان برای جلوگیری از خاموش و روشن کردن لامپ

4 : باز کردن درب ها و کرکره های برقی

5 : خاموش کردن تهویه و سیستم و سرمایش و گرمایش هوشمند ساختمان

6 : سایر موارد لازم طبق نظر ساکنین و کارفرمای پروژه

قیمت سیستم اعلام حریق

قیمت انواع سیستم های اعلام حریق طبیعتا بسته به کیفیت و برند های مختلف متنوع هست ولی عموما تجهیزات سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر از متعارف گران تر هستند ولی نصب سیستم متعارف به دلیل نوع سیمکشی هزینه بیشتری خواهد داشت. از طرفی نوع عملکرد اعلام حریق آدرس پذیر نهایتا در زمان حادثه منجر به کاهش هزینه های بعدی خواهد شد.

یکپارچه سازی اعلام حریق با سیستم خانه هوشمند

بعد از مقایسه این دو نوع سیستم اعلام حریق نهایتا به روش سوم میرسیم که یکپارچه کردن سیستم اعلام حریق با سیستم خانه هوشمند هست .طبیعتا باعث کاهش هزینه و حذف یک سری تجهیزات موازی و احتمالا سیمکشی خواهد شد. در واقع هزینه سیستم اعلام حریق در داخل خانه هوشمند قرار خواهد گرفت. ضمن اینکه همزمان باعث افزایش کارایی خواهد شد.