قیمت خانه هوشمند

برای هوشمند سازی ساختمان اولین سوال قیمت خانه هوشمند یا هزینه هوشمندسازی ساختمان است. برای پاسخ به این سوال که قیمت اجرای خانه هوشمند برای یک ساختمان چقدر است در این گزارش تلاش می کنیم در ابتدا چند عامل تاثیر گذار در هزینه هوشمندسازی خانه را بررسی کنیم.

قیمت-خانه-هوشمند

امکانات و هزینه خانه هوشمند

یکی از اولین عوامل تاثیر گذار در هزینه هوشمندسازی ساختمان این است که ما به چه میزان میخواهیم امکانات خانه هوشمند را در ساختمان پیاده سازی کنیم. طبق تعریف برای هوشمند کردن یک خانه میبایست تمام امکانات و تجهیزات با یکدیگر یکپارچه و هوشمند شوند تا بتوانیم انتظار رفتار یک خانه هوشمند واقعی را داشته باشیم و قیمت هوشمند سازی ساختمان را محاسبه کنیم اما در عمل بنا به دلایلی( که مهمترین آن همین قیمت هست) این اتفاق نمیافتد و با نظر ساکنین و کارفرما سطح هوشمند سازی انتخاب میشود. برای این کار هم نیاز هست ابتدا ساکنین از کارایی و عملکرد هر یک از آپشن ها اطلاع داشته باشند تا بتوانند انتخاب نمایند. به طور مثال پیاده سازی سیستم صوتی به همراه رقص نور، آسانسور هوشمند ، آبیاری هوشمند و... از این دست امکانات هست.

مشاوره رایگان و استعلام قیمت هوشمند سازی

پلان معماری و هزینه هوشمندسازی

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در بدست آوردن قیمت خانه هوشمند یک خانه طبیعتا متراژ آن خانه و تعداد فضاهای مختلف هست که در تعداد تجهیزات هوشمندسازی مورد نیاز تاثیر گذار خواهد بود. مثلا شاید برای هوشمند سازی یک واحد یک خوابه 1 ماژول خروجی 12 کاناله کافی باشد اما برای واحد 3 خوابه با توجه به تعداد سر خط روشنایی بیشتر 2 ماژول خروجی با 12 کاناله رله مورد نیاز شود.

هزینه نصب و راه اندازی خانه هوشمند (دستمزد هوشمندسازی ساختمان)

معمولا ردیف آخری که در جدول هزینه های هوشمند سازی می بینید مربوط به هزینه نصب و راه اندازی است که با توجه به نوع سیم کشی (بی سیم ، سیمی و...) ، تعهدات پیمانکار و کیفیت کار مجریان و ... متنوع هست و عموما بین 5 تا 25 درصد مبلغ کل تجهیزات در نظر میگیرند.

نوع سیم کشی و هزینه خانه هوشمند

نوع سیستم خانه هوشمند تاثیر قابل توجهی درهزینه خرید اقلام مورد نیاز مثل کابل شبکه یا کابل KNX (در پروتکل KNX ) سیم برق مصرفی ، ابعاد تابلو هوشمند و فریم مورد نیاز تابلو و... و همچنین سرعت و هزینه اجرای سیستم خانه هوشمند که در بخش قبل اشاره شد خواهد داشت. در این قسمت خوب است اشاره کنیم که یکی از (یا بهتر است بگوییم مهمترین) محاسن خانه هوشمند بیسیم در مقایسه سیستم های خانه هوشمند سیمی و بیسیم همین مورد هست که سرعت و هزینه نصب مناسب تری دارد. البته برای انتخاب بین این دو سیستم به همین نکته اکتفا نکنید.( شاید ارزش سیم کشی رو داشته باشه!)

مشاوره رایگان و استعلام قیمت هوشمند سازی

هزینه تعمیر و نگهداری خانه هوشمند

هزینه نگهداری تجهیزات خانه هوشمند به عواملی مثل برند و کیفیت محصول ، شرایط و مدت گارانتی ، نحوه و کیفیت اجرا و بویژه نوع سیستم خانه هوشمند سیمی یا بی سیم وابسته است. که در این قسمت برعکس مورد قبل در خانه هوشمند بی سیم زحمت و هزینه قابل توجه بیشتری نسبت به سیستم سیستم خواهیم داشت.

به طور مثال وقتی از محصولی که دارای 4 سال گارانتی و از نوع سیمی استفاده کنیم درصد بروز مشکل بسیار کم خواهد بود و نهایتا اگر مشکلی پیش بیاید بدون هزینه قطعات تعویض میشود در مقایسه با یک سیستم بی سیم که چند وقت یکبار میبایست باتری های قطعات را تعویض کنیم دغدغه و هزینه مالی و زمانی بسیار کمتری خواهیم داشت.

برند های خانه هوشمند و قیمت های مختلف هوشمند سازی

طبیعتا برند خانه هوشمند انتخاب شده در هزینه تمام شده موثر است. این تاثیر از چند منظر قابل بررسی است.در نگاه اول منطقا انتظار داریم کیفیت محصول نسبت مستقیم با قیمت داشته باشد که در غالب موارد همینطور هم هست محصولات با کیفیت خوب با قیمت بالا و محصولات نه چندان با کیفیت و طول عمر پایین با قیمت پایین تر در بازار موجود هست. اما خوب است توجه داشته باشیم که گاهی اصلا به این شکل نیست در دنیای مارکتینگ ،برندینگ و فروش در دنیا شیوه های مختلفی برای قیمت گذاری روی محصولات وجود دارد که گاهی بعضی شیوه ها اصلا ربطی به کیفیت محصول ندارد و استراتژی های توزیع و تبلیغات و... تعیین کننده قیمت یک خانه هوشمند هستند که در اینجا مصرف کننده زمان خرید در حال پرداختن بخشی از هزینه ی این فرآیند هست که صرفا بابت خود تجهیزات نیست! علت این موضوع جالب در جای خود از منظر برندینگ و مارکتینگ قابل بررسی است.

از منظر دیگر با توجه به اینکه در مورد قیمت خانه هوشمند در ایران عزیز صحبت میکنیم با توجه به شرایط خاص روابط بین المللی با کشورهای مختلف و اینکه عمدتا برند های خانه هوشمند خارجی هستند بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده هوشمند سازی در این برندها مربوط به هزینه های مختلف سربار از جمله گمرک ، حمل و نقل و... میباشد. ازطرفی گاهی نیز هزینه های پیش بینی نشده در تعمیر و نگهداری به دلیل تغییرات شرایط و عدم ارسال کالا با توجه به قوانین کشور تولید کننده که موجب تحمیل هزینه های مالی و غیر مالی به مصرف کننده میشود.

نهایتا خانه هوشمند کوباکو به عنوان اولین تولید کننده ایرانی سیستم های خانه هوشمند در کشور باهدف رفع دغدغه های تعمیر نگهداری ، کیفیت ساخت و... در کنارحذف هزینه های سربار ناشی از واردات کالا با ارائه اولین سری تجهیزات هوشمندسازی ساخت ایران در سال 1389 مفتخر است سیستم خانه هوشمندی کاملا بومی مطابق با نیاز ایرانی به هموطنان عزیز ارائه نماید.

مشاوره رایگان و استعلام قیمت هوشمند سازی

امیر داوری -کارشناس هوشمند سازی ساختمان

دیدگاه خوانندگان :

حداقل هزینه هوشمندسازی چقدر میشه؟

سلام و درود دوست گرامی کاملا با امکانات خانه هوشمند که در واحد پیاده سازی میفرمایید مشخص میشود. جهت اطلاع بیشتر با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

خانه هوشمند زندگی هوشمند

سلام و درود سپاس از توجه شما به خانه هوشمند کوباکو و قیمت محصولات . دوستدار شما ، مدیر سایت