روشنایی هوشمند

می توان گفت اکثر مواقع به خصوص در ایران اولین موردی که از یک خانه هوشمند انتظار می رود سیستم روشنایی هوشمند است. در حدی که گاهی به اشتباه این 2 مورد با هم جابه جا می شوند! به این معنی که مثلا خانه ای که لامپ هایش با ریموت کنترل خاموش و روشن می شود به اشتباه به عنوان خانه ای هوشمند یاد می شود!

روشنایی-هوشمند

کنترل روشنایی هوشمند

اگر بخواهیم قدم به قدم روش های کنترل روشنایی هوشمند را بررسی کنیم میبینیم در سیستم روشنایی هوشمند یک لامپ با کلیدهای سنتی مثل قبل همچنان نیز قابل کنترل و خاموش و روشن کردن است.(البته در برخی برندهای هوشمندسازی از جمله کوباکو این امکان موجود است)

قدم بعدی به جای کلید سنتی استفاده از کلید لمسی (کلید تاچ ) و در قدم بعدی از طریق کلیدهای هوشمند دارای صفحه نمایشگر یا تاچ پنل ها و همچنین از طریق ریموت کنترل و نهایتا توسط اپلیکیشن موبایل یا در صورت نبود اینترنت ازطریق اپلیکیشن اس ام اس (در سیستم کوباکو این امکان موجود است) قابل کنترل و روشن و خاموش شدن خواهد بود.

نکته قابل توجه اینکه میبایست این دستور دهنده ها همگی با هم یکپارچه و در اصطلاح دارای فیدبک باشند. مثلا وقتی با ریموت لامپ را خاموش میکنیم روی اپلیکیشن موبایل یا تاچ پنل تغییر وضعیت همان لامپ را ببینیم.

تا اینجا در واقع ما فرمان دهنده ها را متنوع کردیم از اینجا به بعد کنترل کمی هوشمندتر انجام می شود که با تعریف خانه هوشمند منطبق تر خواهد بود.

سیستم کنترل روشنایی بر اساس حضور افراد

با سیستم روشنایی هوشمند ساختمان قادر خواهیم بود برنامه ریزی همان لامپ را با توجه به حضور افراد و استفاده از سنسورهای حضور یا سنسورهای حرکتی صورت بدهیم. که بیشتر جهت روشنایی هایی که بی استفاده روشن می مانند به ویژه در محیط های اداری یا روشنایی هوشمند راه پله ها استفاده می شود.

روشنایی هوشمند خانه بر اساس تنظیمات سناریو

ما در یک خانه هوشمند این امکان را داریم که تمام روشنایی های خانه را به دلخواه خود برای هر یک از سناریو ها تنظیم و ذخیره کنیم و هر بار با انتخاب سناریو کلیه تنطیمات اعمال شود. مثلا در سناریو خواب همه لامپها خاموش به جز نور راهرو که مثلا 20 درصد هست و رنگ نور مخفی RGB آبی کم رنگ خواهد بود.

روشنایی هوشمند خانه بر اساس تنظیمات شدت روشنایی ( لوکس نور)

نهایتا در یک خانه هوشمند امکان کنترل روشنایی بر اساس شدت روشنایی محیط نیز فراهم هست. به این شکل که شما لوکس نور (واحد اندازه گیری شدت نور ) را انتخاب می کنید و سیستم روشنایی هوشمند تعداد لامپ های روشنایی را افزایش و یا کاهش می دهد تا به شدت نور مورد نظر برسد.

همانطور که میدانیم این کار به کمک دیتای ورودی از سنسور لوکس متر که در هر فضای مورد نظر نصب و کالیبره شده صورت می پذیرد.

توجه داشته باشیم که حتی می توان تلفیقی از این موارد را داشته باشیم. مثلا سناریو مهمان را انتخاب کنیم و بر اساس شدت نور مورد نظر که از قبل تعریف کردیم همه ی روشنایی ها روشن شود و رنگ نورهای RGB به رنگ دلخواه در بیایید و یا در سناریوهای دیگری با توجه به حضور افراد لامپ ها خاموش و روشن گردد. می توان گفت با کنترل روشنایی بر اساس سناریوها ، حضور افراد و لوکس نور محیط می توان ایده آل ترین (البته تا به حال ) سیستم هوشمند را تجزیه کرد.

امیر داوری - کارشناس سیستم های خانه هوشمند